פירושים ותובנות מהתורה.

במאמר זה אתאר פסוקים ורעיונות שמעולם לא קיבלו את תשומת הלב הראויה מהמפרשים או הרבנים

ספר בראשית, פרק מז׳ מפסוק יד׳ וגו׳
יוסף למעשה גרם למה שנקרא היום ״אנטישמיות״.
יוסף קיבל יד חופשית לחלוטין בכל הנוגע לחלוקת או מכירת המזון שלוקט בשבע השנים הטובות. אולם כשהכסף אזל וגם הסוסים, הצאן, הבקר והחמורים הפכו לרכוש פרעה, יוסף יכול היה לחלק להם אוכל בחינם, לפי מספר הגולגלות למשפחה. אבל לא: ״ויקן יוסף את כל-אדמת מצרים לפרעה כי מכרו מצרים איש שדהו כי חזק עלהם הרעב ותהי הארץ לפרעה״. יוסף משעבד את העם המצרי לפרעה לדורותם, אף על פי שלא היה חייב לעשות זאת.
ספר דברים פרק ה׳ פסוק כה׳: מי יתן…..
זהו אחד הפסוקים המשמעותיים ביותר בתורה, אף על פי שאין לזה התייחסות בפירושים או בספרות אחרת.
ה׳ אומר: מִי-יִתֵּן וְהָיָה לְבָבָם זֶה לָהֶם, לְיִרְאָה אֹתִי וְלִשְׁמֹר אֶת-כָּל-מִצְוֹתַי—כָּל-הַיָּמִים: המילים ״מי יתן״ הן למעשה ״הלוואי״…
למה הקב׳ה אומר הלוואי? הרי הוא הכל-יכול?!
בא ללמדנו שיש לנו רצון חופשי מוחלט. ה׳ לא מתערב.
ספר שמות פרק ט׳ פסוק ח׳: פיח….
וַיֹּאמֶר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה וְאֶל-אַהֲרֹן, קְחוּ לָכֶם מְלֹא חָפְנֵיכֶם, פִּיחַ כִּבְשָׁן; וּזְרָקוֹ מֹשֶׁה הַשָּׁמַיְמָה, לְעֵינֵי פַרְעֹה.
מדוע אמר לשניהם לקחת פיח ורק למשה אמר לזרוק?
תנסו להבין וכתבו את תשובתכם בתגובות…
ספר שמות פרק ב׳ פסוק א׳-י׳:  פוטנציאל…
אף על פי שמשה הוא אחד האנשים החשובים בתורה לא מוזכרים שמותיהם של אביו, אימו, ואחותו.וגם למשה לא ניתן שם על ידי הוריו,  מדוע?
א וַיֵּלֶךְ אִישׁ, מִבֵּית לֵוִי; וַיִּקַּח, אֶת-בַּת-לֵוִי.  ב וַתַּהַר הָאִשָּׁה, וַתֵּלֶד בֵּן; וַתֵּרֶא אֹתוֹ כִּי-טוֹב הוּא, וַתִּצְפְּנֵהוּ שְׁלֹשָׁה יְרָחִים.  ג וְלֹא-יָכְלָה עוֹד, הַצְּפִינוֹ, וַתִּקַּח-לוֹ תֵּבַת גֹּמֶא, וַתַּחְמְרָה בַחֵמָר וּבַזָּפֶת; וַתָּשֶׂם בָּהּ אֶת-הַיֶּלֶד, וַתָּשֶׂם בַּסּוּף עַל-שְׂפַת הַיְאֹר.  ד וַתֵּתַצַּב אֲחֹתוֹ, מֵרָחֹק, לְדֵעָה, מַה-יֵּעָשֶׂה לוֹ.  ה וַתֵּרֶד בַּת-פַּרְעֹה לִרְחֹץ עַל-הַיְאֹר, וְנַעֲרֹתֶיהָ הֹלְכֹת עַל-יַד הַיְאֹר; וַתֵּרֶא אֶת-הַתֵּבָה בְּתוֹךְ הַסּוּף, וַתִּשְׁלַח אֶת-אֲמָתָהּ וַתִּקָּחֶהָ.  ו וַתִּפְתַּח וַתִּרְאֵהוּ אֶת-הַיֶּלֶד, וְהִנֵּה-נַעַר בֹּכֶה; וַתַּחְמֹל עָלָיו–וַתֹּאמֶר, מִיַּלְדֵי הָעִבְרִים זֶה.  ז וַתֹּאמֶר אֲחֹתוֹ, אֶל-בַּת-פַּרְעֹה, הַאֵלֵךְ וְקָרָאתִי לָךְ אִשָּׁה מֵינֶקֶת, מִן הָעִבְרִיֹּת; וְתֵינִק לָךְ, אֶת-הַיָּלֶד.  ח וַתֹּאמֶר-לָהּ בַּת-פַּרְעֹה, לֵכִי; וַתֵּלֶךְ, הָעַלְמָה, וַתִּקְרָא, אֶת-אֵם הַיָּלֶד.  ט וַתֹּאמֶר לָהּ בַּת-פַּרְעֹה, הֵילִיכִי אֶת-הַיֶּלֶד הַזֶּה וְהֵינִקִהוּ לִי, וַאֲנִי, אֶתֵּן אֶת-שְׂכָרֵךְ; וַתִּקַּח הָאִשָּׁה הַיֶּלֶד, וַתְּנִיקֵהוּ.  י וַיִּגְדַּל הַיֶּלֶד, וַתְּבִאֵהוּ לְבַת-פַּרְעֹה, וַיְהִי-לָהּ, לְבֵן; וַתִּקְרָא שְׁמוֹ, מֹשֶׁה.
לי יש הסבר מעניין, אבל בואו נשמע את שלכם קודם…
ואחרון חביב… עשו
ספר בראשית פרק כה׳.
מדוע מקובל להגיד שעשו היה רשע?
חוץ מזה שהתנהג כצעיר נורמטיבי לחלוטין לא עשה שום דבר ״מרושע״.
דווקא יעקב הוא זה שעושה דברים לא הוגנים…
שלמה פרידמן.